Algemeen
SIDN
Top Level Domains
.nu en .tv
.biz en .info
Nieuwe Top Level Domains
Second Level Domain


Te gebruiken tekens
Enkele cijfers
Concurrentje pesten?
Liberaliseringen
Niet-Engelse karakters
Meer informatie
.eu domeinnaam

Concurrentje pesten?



Soms kom je uitspraken tegen die op zijn minst opmerkelijk te noemen zijn. In gevallen dat er sprake is van ordinaire domeinkaping is de rechter vaak snel klaar. Dat gold niet voor onderstaand geval, waarin de hamvraag was: is dit 'concurrentje pesten', of niet?



Er is een bedrijf Interboor, dat doet in betonboringen en aanverwante werkzaamheden. Een directe concurrent van dit bedrijf heet Dikkerboom Betonboringen. Ze zijn beide gevestigd in Maarssen.
Interboor bezit de domeinnamen interboor.nl en interboor.com. Dikkerboom Betonboringen heeft het domein dikkerboom.nl in gebruik.

Dan komt Dikkerboom Betonboringen er achter dat de domeinnaam dikkerboom.com, de belangrijke 'internationale' uitgang, al gereserveerd is door….juist, Interboor! Hetzelfde geldt voor het telefoon-naamnummer 0900-dikkerb.

Hevig verontwaardigd stapt Dikkerboom Betonboringen naar de rechter. Gezien de jurisprudentie op het gebied van de 'domeinkaperij' zullen ze de domeinnaam en het naamnummer wel binnen no-time terug krijgen, toch?
Dat valt tegen: er is een kort-geding voor de rechtbank Utrecht. De President van de Rechtbank beslist uiteindelijk dat de domeinnaam niet overgedragen hoeft te worden aan Dikkerboom Betonboringen. Het naamnummer overigens wel. Een opmerkelijke uitspraak.

Dikkerboom Betonboringen heeft Interboor aangeschreven dat zij het oneens zijn met de 'kaping' van de domeinnaam en het naamnummer. Daarna heeft Interboor ze 'als een haas' aan, jawel, Onno Dikkerboom overgedragen. Deze Onno Dikkerboom is aandeelhouder en bestuurslid van Interboor. Volgt u het nog?
Onder de bewuste domeinnaam dikkerboom.com heeft Onno Dikkerboom nu een site waarmee hij, zo wordt gesteld, meer van de naam en het geslacht Dikkerboom te weten wil komen. Deze site stelt trouwens niet veel voor. Op het moment van schrijven bestaat de site slechts uit één pagina, met een korte tekst. Als je de pagina uitprint, staat onderin de naam van de server: de server van….Interboor. Dit alles draagt toch niet bij aan het geloof in de goede trouw van Interboor c.s.

Toch was dit allemaal niet voldoende voor de President van de Rechtbank om tot het oordeel te komen dat de domeinnaam dikkerboom.com aan Dikkerboom Betonboringen overgedragen moet worden. Afgezien van de zuivere juridische argumenten komt het oordeel van de rechter erop neer dat het 'onvoldoende aannemelijk' is geworden, dat de domeinnaam door Interboor is geregistreerd met de bedoeling om Dikkerboom Betonboringen dwars te zitten. Ook anderszins weegt het belang van Interboor voor het in het bezit hebben van de domeinnaam voor internationale handel niet zwaarder dan het belang van Onno Dikkerboom om met behulp van het internet genealogisch onderzoek te verrichten naar zijn familienaam.

Een opmerkelijke uitspraak, in een opmerkelijk 'domeinnaam-geval'. Nu maar hopen dat deze uitspraak niet andere bedrijven inspireert tot het ondernemen van vergelijkbare acties.



merken | handelsnamen | domeinnamen | auteursrecht
Merkenbureau de Merkplaats | Herengracht 227, 1016 BG Amsterdam
tel +31 (0)20-330 66 10 | fax +31 (0)20-330 66 11 |
info@deMerkplaats.nl
Visie Historie Vraag en antwoord Jurisprudentie Portfolio Modellen Adres en info Octrooi Nieuws Domeinnamen Handelsnamen Merken Auteursrecht Rondleiding De Filmplaats Welkom